To nechcete: Conseq Active Invest a fondy fondů

Znáte Conseq Active Invest?

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších produktů v ČR, který je určený pro retailový trh. Přitom se jedná o jednu z nejhorších možných variant, pro které se může běžný investor rozhodnout.

Conseq Active Invest je totiž tzv. fond fodnů. To znamená, že je to fond, který neinvestuje přímo do investičních aktiv. Nekupuje akcie, dluhopisy, nemovitosti, atd. Místo toho do svého portfolia vybírá jiné fondy. Až ty kupují výše zmíněná aktiva.

 

Z pohledu diverzifikace (velkého rozložení investice) to na první pohled vypadá dobře. V čem je tedy problém?

 

Tento produkt je až nesmyslně nákladový. Celkové roční náklady (tzv. ukazatel TER) dosahují u dynamické varianty tohoto produktu 2,74 %! To je opravdu hodně.

 

Proč jsou náklady tak vysoké?

 

Jak jsme si řekli, jedná se o tzv. fond fondů. Jsou tady tzv. manažerské (správcovské) poplatky na dvou úrovních. Na té první si je účtuje samotný fond – tedy Conseq Active Invest. Na té druhé jsou poplatky na úrovni fondů, které jsou uvnitř tohoto fondu a jsou také aktivně spravovány.

Tyto poplatky jsou zásadní a mohou vás připravit o hodně peněz. Kdybyste pravidelně investovali po dobu 30 let a měli produkt, jehož celkové roční náklady (TER) jsou o 1 % nižší, budete mít na konci o více než 20 % více peněz! A to je dost zásadní problém.

Více o tom, jak fungují poplatky, najdete v tomto článku.

 

Ok. Tento fond fondů je drahý. Není to ale dobře? Neplatí přece, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita?

 

Bohužel je to v tomto případě přesně opačně. Pokud chcete kvalitní řešení, je dobré fondy vybírat pomocí filtrů, které mají vaše bohatství chránit (více v tomto článku).

Jedním z hlavních požadavků je velikost správce. Pro klienty chceme vybírat z těch největších světových správců, jako jsou například Blackrock, Fidelity, Amundi, Franklin Templeton, BNP Paribas, Allianz, atd. Náš filtr říká, že chceme takové správce, kteří spravují alespoň 100 miliard euro. Nehledáme spekulativní hráče. Chceme ověřené, stabilní a silné správce.

Conseq mezi tyto největší správce ani zdaleka nepatří, tedy nesplňuje toto naše kritérium.

To ale není to nejhorší. Conseq je natolik drzý, že si do svého fondu fondů zase vybírá fondy od Consequ. V dynamickém verzi Active Investu jsou fondy Conseq zastoupeny z více než 20 %! Jen pro srovnání: konkurenční fond fondů od Amundi (fund solutions) má své vlastní fondy v zastoupení několika jednotek procent! A to se jedná o jednoho z největších světových správců.

 

Proč probůh něco takového Conseq dělá?

 

Protože může!

Pokud by byli klienti od svých finančních konzultantů dostatečně vzdělávaní, tak by podobné nesmysly nekupovali. Conseq si samozřejmě dá do portfolia rád své vlastní fondy, protože tak vydělá víc peněz.

 

Pojďme se podívat na další jednoduchý příklad. Pokud budete chtít investovat pravidelně na časovém horizontu delším než 15 let, vaše investice bude mít dynamický charakter. Pro větší stabilitu a zajímavý výnos může klient investovat převážně do globálních akcií firem na rozvinutých trzích. To se bude jevit jako investičně rozumné řešení.

Pokud by ale Conseq Active Invest dělal totéž, bude to velmi nevýhodné. Kvůli výrazně vyšším poplatkům by totiž pro klienta vytvářel podstatně nižší výnos.

 

K čemu se tedy tento fond fondů od Consequ musí uchýlit?

 

Ke spekulaci. Musí se snažit nějakým způsobem porazit trh. V portfoliu pak vidíte “akcie nové Evropy”, “rozvíjející se asijské trhy”, “malé asijské společnosti”. Netvrdím, že něco z toho může být spekulativní příležitostí, ale je to proti investičním zásadám, kdy se snažíme klienta chránit tím, že diverzifikujeme převážně v rámci rozvinutých trhů.

 

Shrnutí

  • Fondy fondů jsou velmi nákladné. Neplaťte peníze navíc.
  • Conseq Active Invest investuje zbytečně moc do svých vlastních fondů. Tím pomáhá sobě, ale ne klientovi.
  • Active Invest nadvažuje rizikovější investice v podobě rozvíjejících se trhů. Snaží se “vyzrát” nad trhem a nedaří se mu to.

 

Autor článku: Ing. Jan Skryja

 

Spojte se s námi a domluvte si informační schůzku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *