Jak nepřijít o 2 000 000 Kč při koupi nemovitosti

 

 

Koupi nemovitosti řešíme většinou jednou až dvakrát za celý život. Jedná se o poměrně velkou věc. Kupujeme majetek, který nám má sloužit velmi dlouho. A který možná budeme chtít předat dalším generacím. Většina obchodů, při kterých se nemovitost přesouvá od prodávajícího ke straně kupující, sice proběhne bez větších problémů, když už ale komplikace nastanou, mohou nás stát hodně peněz. Dokonce i miliony korun.

Příkladem mohou být Natália Turčinová a Martin Rybarčák. Tento pár se pokoušel o koupi bytu s bezbariérovým přístupem. Oba mají vážné tělesné poškození v podobě svalové dystrofie. To jim znemožňuje normálně fungovat a vedle invalidních vozíků potřebují pro plnohodnotný život další pomocné prostředky, například stropní zdvihací zařízení.
Natália s Martinem se rozhodli pro koupi bytu přes slovenskou pobočku realitní kanceláře RE/MAX GOLD.

Celý obchod měla zprostředkovat vedoucí této kanceláře Henrieta Lukovicsová. Ta se ale dopustila hned několika velmi neprofesionálních prohřešků. V první řadě se neobtěžovala zkontrolovat list vlastnictví. V něm by zjistila, že vlastníkem bytu není prodávající investor. Druhou velmi hrubou chybou bylo, že makléřka souhlasila s tím, aby se celý peněžní proces neřešil přes úschovu, ale aby šly peníze přímo na účet prodávajícího. Záloha na tento bytový projekt byla navíc až překvapivě vysoká. Kupující posílali na účet „investora“ 80 000 euro, tedy zhruba 2 000 000 Kč.

 

 

Jak se to má dělat

Běžná praxe vypadá takto: do úschovy přijdou postupně vlastní zdroje klienta a peníze z hypotéky (pokud kupující využívá financování ze strany banky). Jakmile je celková částka na účtu úschovy, tak jsou o tom všechny strany informovány a je podán návrh na vklad vlastnického práva. Ve chvíli, kdy je skutečně vlastnické právo převedeno na kupující, dochází k přesunu peněz z úschovy na účet prodávajícího. Tím jsou relativně dobře chráněny všechny strany. Nejčastěji se využívá advokátní, notářská a bankovní úschova. Osobně považuji bankovní úschovu jako tu nejbezpečnější, protože banka má nejmenší motivaci, aby peníze zcizila. V praxi se nejvíce potkáte s úschovou advokátní kvůli nízkým nákladům a vyšší efektivitě. Jeden právník často asistuje i u dalších procesů, jako je například ověření podpisů klientů, tvorba smluv, atd.

Makléřka toto pochybení odůvodnila tím, že právě za těchto podmínek byl prodávající ochoten přistoupit na předělání bytu na bezbariérový. To je bohužel naprosto hloupá argumentace. Operovat s přesuny peněz bez existence úschovy je velmi nebezpečné dokonce i v případech, kdy dochází k prodeji nemovitosti mezi rodinnými příslušníky nebo známými.
Při koupi nemovitosti by si měl každý zájemce uvědomit klíčovou věc.

Realitní makléři v našich zemích zastupují stranu prodávajícího! Prodávající si vybírá, přes koho bude nemovitost prodávat. Provizi tedy získává makléř díky tomu, že si prodávající vybral právě jeho. Proto většina realitních makléřů jedná zejména v zájmu prodávajícího. Je proto potřeba, aby byl kupující obezřetný a měl na své straně někoho, kdo mu s koupí pomůže.

 

Když za mnou přijde klient, pomáhám mu s celým procesem a doporučuji mu následující:

1. Vždy se před koupí podívejte na základní informace o nemovitosti z důvěryhodného zdroje. Najděte si vaši nemovitost na webu https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ a ověřte si toto:

a. Je prodávající skutečně vlastníkem nemovitosti?
b. Nejsou s nemovitostí spojena věcná břemena, zástavy nebo jiné věci, které by mohly proces prodeje zkomplikovat?
c. Pokud je něco z uvedeného spojené s nemovitostí, jak to bude během prodeje vyřešeno?

2. Vyžádejte si návrh rezervační (blokační) smlouvy. Zkontrolujte, zda jsou časové limity dostatečné. Zejména čas na vyřízení hypotečního úvěru.

3. Nebojte se si v celém procesu trvat na určitých kritériích. Pokud například budete chtít bankovní úschovu a realitní společnost dělá standartně advokátní, vyjednávejte.

 

Závěrem

Jak jsem psal na začátku, většina prodejů sice probíhá poměrně v klidu. I tak je dobré se na koupi nemovitosti připravit a mít na své straně nezávislého člověka, který vám s tím pomůže. Já se sice primárně zabývám finanční stránkou (vyřízení hypotečního úvěru), klientům ale vždy poskytuji komplexní službu.

Pokud nejsem schopen jim s celým procesem poradit osobně (to se může stát ve chvíli, kdy se jedná o velmi komplikovaný případ), doporučím odborníky na konkrétní oblast. Myslete na to, že i přes malou pravděpodobnost, že se zrovna vy stanete obětí podvodu, může taková situace nastat. A výsledkem může být finanční škoda, která vás ovlivní do konce života.

Na výše zmíněný poškozený pár byla složena sbírka a peníze tak získali zpět. Ne všechny případy ale dopadnou takto. Preventivní kroky a dostatek informací na začátku tvoří kvalitní základ ochrany při koupi vysněného bydlení.

Ing. Jan Skryja
Autor webu www.FinancniRozvoj.cz
Manažer týmu finanční konzultantů

Použité zdroje:
www.FinancniRozvoj.cz
www.DenikN.sk

 

Spojte se s námi a domluvte si informační schůzku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *