Investiční strategie Warrena Buffetta pro každého

Zlato? Bitcoin? Investice do těžících severů s “garantovaným” zhodnocením? Tulipány? Diamanty? Kartičky fotbalistů?

Investování je velmi zajímavou oblasti. Mnoho lidí používá slovo “investice” i tam, kde se jedná o spekulaci. Někteří označují své investice za garantované, přitom jsou vysoce rizikové.

V rámci online finanční akademie popisuji ve videu “Investice s garancí”, proč pro vás může příslib garance znamenat riziko 100 % ztráty peněz

(video: http://financnirozvoj.cz/akademie/)

 

 

Warren Buffett má tři základní doporučení pro běžného investora:

1) Investujte do produktivních aktiv a zaměřujte se na ně

Produktivní aktiva jsou taková aktiva, která generují výnos. Nejlépe pochopitelné je to na příkladu investic do nemovitostí. Tam jsou dva potenciální způsoby zhodnocení:

  1. Růst nebo pokles hodnoty nemovitosti – v dané lokalitě mohou růst ceny nemovitostí, čímž roste i hodnota naší investice.
  2. Nájem – v nemovitosti ideálně někdo bydlí a platí nájem. To z ní dělá produktivní aktivum. Generuje výnos.

Stejně tak jsou produktivním aktivem akcie. V delších časových horizontech očekáváme růst jejich hodnoty (pokud dobře vybereme a dostatečně diverzifikujeme). Zároveň ale akcie generují výnos v podobě dividend. Každoročně společnosti vyplácí svým akcionářům odměnu v podobě části zisku, který vytvořili. Zbývající část zisku se reinvestuje do firmy, což by mělo přispět k růstu její hodnoty.

Ještě jednou: produktivní aktiva jsou taková aktiva, u kterých neočekáváme pouze jejich růst. Zároveň můžeme počítat s tím, že nám v čase bude přinášet nějaký druh výnosu. To je velmi důležité. Pouhé očekávání růstu hodnoty je hodně blízké spekulaci, nikoli investování.

 

2) Omezte investice do neproduktivních aktiv

Pro Čechy je typické, že se buď prospoří k chudobě (skrze neustálé ukládání peněz do “garantovaných” produktů typu běžné účty, termínované vklady, stavební spoření, atd.) nebo volí špatné cesty. Nechají se zlákat blyštivými kovy nebo nádhernými myšlenkami o budoucnosti bez tištěných peněz, tedy investicemi do virtuálních měn.

Neproduktivní aktiva jsou taková aktiva, která negenerují žádný výnos, a tím se ze 100 % spoléháme na to, že jejich hodnota v čase poroste. O nic jiného se opřít nedá. Zlato, stříbro, umění, vína, bitcoin,…

Když se podíváme na portfolia nejbohatších lidí světa (dolarových milionářů), tak podíl těchto alternativních investic je prakticky vždy maximálně do 10 % celkového investičního objemu.

 

3) Buďte opatrní s produkty, které nepokryjí inflaci

Je potřeba si začít uvědomovat, kde se nám kumulují peníze. Pokud budeme po celý život posílat většinu svých peněz na běžný účet, nejsme nijak chránění proti inflaci – znehodnocovaní peněz. Ztrácíme tak kontrolu nad svým bohatstvím.

Vypadá to sice, že máme stále stejně peněz (nominálně), ale ve skutečnosti vše zdražuje, takže je reálná hodnota nižší.

Když pracuji s klienty, tak se nesnažím jim hned vybrat všechny peníze z účtů a poslat někam do investic. V první řadě s nimi pracuji na tom, aby si začali uvědomovat to, že peníze na účtu v bance nejsou dlouhodobě bezpečná forma uložení peněz. Právě kvůli inflaci.

Sledujte FinancniRozvoj.cz nebo mi rovnou zavolejte a můžeme vhodnou investiční strategii probrat osobně.

 

 

Zdroje: investujeme.cz, kfp.cz

 

 

Autor: Ing. Jan Skryja
+420 603 729 189
www.FinancniRozvoj.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *