Investice: 94 % úspěchu je alokace

Co řešit u vaší pravidelné a jednorázové investice? Poplatky, platformu,…? Na prvním místě je alokace vašeho portfolia. Ostatní témata jsou také velmi důležitá, ale právě alokace rozhoduje nejvíce. A je často velmi podceňovaná.

Investice a alokace

Alokace znamená, že finanční specialista rozdělí vaši investici mezi více aktiv. Chce minimalizovat rizika a zabezpečit, že výnos bude dostatečně zajímavý. Představte si, že byste se rozhodli investovat na rok a peníze byste vložili jen akciového fondu.

V průměru dělala historicky akciová investice na 1 rok 12,2 %. To je skvělá zhodnocení! Nebo ne?

Průměr nám v tomto případě nestačí. V 1 % nejlepších případů udělali akcie v tomto případě 57,6 %. Ale v jednom procentu nejhorších případů akcie skončily ve ztrátě -39,3 %.

Bankéř nebo poradce by neměl tvrdit, že akcie dělají v průměru 12,2 %. Aby byli ke klientům féroví, tak by měli říct:

“V tomto konkrétním případě udělá vaše investice výnos pravděpodobně někde mezi  -40 % až 57,6 %.”

Pokud vaše portfolio propadne o 50 %, musí udělat výnos 100 %, abyste byli na svém. A to je často obtížné. Proto je alokace v investicích důležitá. Rozdělit vaši investici mezi aktiva tak, abyste byli chránění před velkou ztrátou. A zachovali pravděpodobnost zajímavého výnosu.

 

Alokace podle Finančního rozvoje

Alokace má několik pohledů. V tomto je nesmírně důležitá role finančního mentora. Ten se s vámi bude každých 6 měsíců potkávat a s alokací vám pomáhat. Domluvte si s námi schůzku. Ukážeme vám, jak vaše portfolio budeme spravovat.

  1. Alokace pro výběr investice: Dnes se chce klient vložit nějaké peníze. Například za 10 let chce peníze vybrat a koupit si za ně něco (typicky bydlení).
  2. Alokace pro rentu: Klient dnes vloží peníze nebo pravidelně investuje. Ale například po 15 letech nechce peníze všechny vybrat. Chce je vybírat postupně. Nechat si vyplácet rentu.
  3. Aktivní alokace: Na počátku s klientem nastavíme určitou alokaci. Minimálně dvakrát ročně jeho finanční plán v rámci servisů vyhodnocujeme. Na základě změn na trhu portfolio můžeme alokovat i v samotném průběhu investice.

Alokace pro výběr investice

Tato alokace předpokládá, že klient po daném čase všechny peníze vybere. Pokud by tedy investovat 100 000 Kč a za 10 let je použít na realizaci cíle, jeho ideální portfolio by bylo alokováno v poměru 40 % akcií, 50 % dluhopisů a 10 % peněžního trhu (termínované vklady, atd.).

 

investice a alokace
Strategická alokace podle FinancniRozvoj.cz, výběr celé investice na konci

Finanční konzultant ale nemusí používat tuto alokaci přesně. Pokud je klient na emoční úrovni dynamičtější, je možné například na uvedeném 10 letém horizontu zvýšit podíl akcií. Uvedené rozdělení je určeno pro “vyváženého” klienta.

Alokace pro čerpání renty

Myšlenkou této alokace je, že na konci období klient všechny peníze nevybere. Bude je čerpat postupně z daného portfolia. Při její tvorbě jsme vycházeli z dat Morningstar a dalších zdrojů. Rok 1 v tabulce znamená, že rok byste měli peníze zainvestované. Následně byste čerpali rentu po dobu cca 25 let.

investice a alokace
Strategická alokace podle FinancniRozvoj.cz, postupné čerpání investice po dobu 25 let

Aktivní alokace

Výše uvedené alokace se týkají jednorázových investic. Pravidelné investice mohou mít větší podíl akcií. Zejména na delších časových horizontech.

Aktivní alokace je jedna z nejdůležitějších věcí. Tvoří hlavní bod úspěchu vaší investice. Finanční konzultant z našeho týmu s vámi bude minimálně dvakrát ročně vyhodnocovat, jestli by nebylo vhodné realokovat vaše portfolio. To je zásadní z několika důvodů:

  • Změní se situace klienta (jiné příjmy, jiné cíle, nové zdroje): tím může dojít k úpravě finančního plánu. Pokud chce jít klient do renty výrazně dříve, velmi často dochází k realokaci portfolia.
  • Změní se situace na trhu: při změnách na trhu dochází k chamtivosti a strachu na straně investorů. Finanční konzultant s vámi jasně nastaví systém, podle kterého se v případě požáru budete chovat. Tím se snaží eliminovat vliv emocí a jednat racionálně. Například dokupovat akcie při jejich poklesu, protože jsou na trhu za lepší ceny.

Mějte finančního mentora

Myšlenka je jednoduchá: 94 % úspěchu vaší investice tvoří alokace portfolia. Nejen ta, která probíhá při prvním nastavení produktu. Platformy a produkty jsou důležité, ale jsou až druhořadé!

Vyberte si finančního konzultanta, domluvte si s ním informační online schůzku a poznejte, jak vám může pomoci.

Nebo mě kontaktujte a pomůžu vám vybrat člověka, který vám pomůže nejvíce.

Autor článku: Ing. Jan Skryja
Manažer týmu, finanční konzultant
Zakladatel projektů Cesta Úspěšných a Lucidní sen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *