Rezervační smlouva – jak má vypadat správně

Mnoha mým klientům pomohla mnohem více podpora v celém procesu pořízení nemovitosti, než samotné vyjednávání o sazbě s bankou. Pojďme se podívat na jeden z prvních dokumentů, se kterým se při koupi nemovitosti setkáme.

Rezervační smlouva znamená velmi zjednodušeně dvě základní věci:

  1. Vážný zájem kupujícího – podpisem kupující stvrzuje, že to myslí vážně a jen tak si to nerozmyslí. Proto skládá rezervační poplatek. Pokud by si koupi rozmyslel, tak o tento poplatek přijde. Většinou je pak poplatek rozdělen mezi prodávajícího a realitní společnost.
  2. Závazek prodávajícího dále nemovitost nenabízet – prodávající podpisem rezervuje nemovitost pouze pro jediného kupujícího.

U rezervační smlouvy je dobré se zaměřit zejména na tyto tři náležitosti:

  1. Iniciály smluvních stran a identifikace nemovitosti – pokud nabývají manželé nebo budoucí spoluvlastníci nemovitosti, tak jsou na rezervační smlouvě vždy uvedeni všichni! Údaje o nabývajících se pečlivě zanesou do smlouvy podle občanských průkazů (to bohužel stále ještě některé realitní makléřské společnosti nedělají). Identifikace nemovitosti se zanáší podle údajů z katastru nemovitostí.
  2. Délka doby rezervace – ideální je, aby doba rezervace byla stanovena nejméně na 30 dnů. Já klientům doporučuji alespoň 45 dnů. Kdyby se při vyřizování hypotečního úvěru stala jakákoli nepříjemnost, tak bude mít kupující dostatečnou časovou rezervu k vyřešení situace.
  3. Sankce – velmi častou chybou je nevyváženost sankcí. Pokud se kupující rozhodne z koupě vycouvat, tak je prakticky vždy sankciován ztrátou rezervačního poplatku. Pokud by ale vycouval prodávající, tak mu často vůbec žádná sankce nehrozí. To je bohužel pro kupujícího velmi nevýhodné. Kdyby například prodávajícího oslovil kamarád, že mu dá za byt více peněž, tak může z celého obchodu odejít a nekompenzovat jej kupujícímu. Ten už ale může mít rozjednanou hypotéku, připravené vlastní zdroje, atd. Rezervační smlouva má být podle zákona vždy sankčně vyrovnaná!

Pomůžeme vám s prodejem vaší nemovitosti. Domluvte si s námi informační online schůzku nebo zavolejte…

Ing. Jan Skryja
Tel. 603 729 189

Spojte se s námi a domluvte si informační schůzku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *